Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Театърът е термометър на времето си. Това се вижда по възобновения наплив на зрители на спектакли в Румъния, а ние всички знаем, че хората се завръщат към това изкуство в най-трудните времена.
Това каза в интервю режисьорът Габор Томпа, който постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ пиесата „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир в превод на Валери Петров.
Премиерите на спектакъла са днес и утре. През ноември трупата ще участва с постановката на международния фестивал Interferences в Клуж.
Томпа сподели, че пиесата не е написана от Шекспир за конкретно време и затова в неговата версия действието не е ситуирано в епохата на драматурга.
„Считам, че няма смисъл да се опитваме да я възстановяваме в този исторически период. Вярвам, че по-скоро трябва да се занимаваме с това какво текстът може да каже на съвременния
Алтернативната рок група No More Many More представя нова песен и видео – на 28 септември, на сцената на „Тънка червена линия“, съобщават от Projector Plus.
Тази година No More Many More навършва 11 години на българската музикална сцена и се подготвя да зарадва своите фенове с нов, пети албум, който носи работното заглавие „Тук съм”. Сингълът „Както винаги” е третата песен, която излиза от този проект и дава представа за новите музикални хоризонти, които групата ще разгърне през пролетта на 2025 година, когато се очаква официалното излизане на албума.
Видеото е на Chewbacca, с която бандата традиционно работи. Част от кадрите са заснети в бомбоубежище. Любопитното е, че клипът включва и фенове на групата като герои в него.
В No
Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.
В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.
Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.
Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата „Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция“ включва над 150 предмета.
Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама.
Повече за това как късметът се усмихва на археолога Георги Гинев, какво представлява в детайли Кралевското съкровище, интересни моменти около откриването му и завръщането в музейната витрина в Търговище разказва в интервю директорът на Регионалния исторически музей Магдален
Камелия Тодорова и Васил Петров, с Биг бенда на Националната музикална академия с ръководител Михаил Йосифов, дадоха старт на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“ с концерта „Джаз и легенди“.
Тази година във фестивала участват над 130 изпълнители от 18 държави, а концертите в рамките на осемте фестивални дни са 23.
В първата вечер на сцената излизат още „Мишел Сахрауи трио“ и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс със своя „Лисабонски електрик 4тет“.
Фестивалът откри официално кметът на планинския град Стойчо Баненски, който преди началото на тазгодишните джаз концерти каза пред журналисти, че и тази година програмата е разнообразна и богата, с редица акценти.
Банско е не само пазител на традициите, но и създател на такива, каза Баненски и допълни, че това включва и джаз фестивала. Една от тях е всяка година в рамките н
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна треска донася изобилие от златни запаси, разказва Кралевич.
Последният път, когато същата монета е продадена на търг на "Стакс Бауърс Галърис", е през 1986 г. Тогава за нея са платени 23 100 долара.
Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.
ИДЕЯТА
По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.
„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из
Микстейпът на рапъра Травис Скот Days Before Rodeo („Дни преди родео“) от 2014 г. достига №1 в класацията за албуми на „Билборд“, изкачвайки се от 106-та до челна позиция, след като виниловите му издания - продавани ексклузивно от уеб магазина на изпълнителя, бяха изпратени на клиентите.
Days Before Rodeo е четвъртият No.1 на Скот. Преди това той е оглавявал класацията с албумите Utopia (2023), Astroworld (2018) и Birds in the Trap Sing McKnight (2016).
Short n` Sweet на Сабрина Карпентър слиза на второ място, след като прекара първите три седмици на върха на класацията. За четвърта седмица обаче той остава на първо място в чарта за най-популярни стрийминг албуми.
The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан не се премества от третата си позиция.
Бившият номер едноГръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.
Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak, с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г
Художничката Мария Алексиева ще представи в Бургас най-новата си самостоятелна изложба "Приливи и отливи", по която работи повече от година. Тя ще бъде открита на 23 октомври, съобщават домакините от галерия "Неси".
Новите живописни платна на авторката се фокусират върху цикличността и постоянното движение в природата и живота. В творбите си тя набляга на пастелните тонове и използва акрил върху платно, с което пресъздава морски брегове, хоризонти, както и минималистични отражения на светлината на различни места.
За изложбата на Мария Алексиева д-р Марина Владева пише, че в нейната живопис "домът е ключов, особен енергиен топос" и като място на споделеност присъства във всяка нейна експозиция. "Иконографското образование не пречи, а допълва модерната живопис, която Алексиева създава. Защото зад много от сюжетите се прокрадва връзката с Абсолюта, който като нишкат
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Днес програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.
Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.
На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.
На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.
На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа
"Тази монета беше напълно извън полезрението на всички. Когато се появи, след като не е била на пазара в продължение на десетилетия, тя беше почти като нещо ново", казва Кралевич.
Монетата е продадена от колекцията на Бърнард Ричардс и е най-качествената известна монета от този тип според индустриалния стандарт Professional Coin Grading Service. Въпреки това тя не успя да оправдае очакванията на тръжната къща, че ще премине бариерата от 2 милиона долара.
Втората най-добра монета беше продадена на търг за 1,62 милиона долара през ноември 2021 г. "Цената на колекционерските монети се повиши значително по време на пандемията от КОВИД-19, тъй като хората се насочиха към инвестиране в своите хобита", отбелязва Кралевич.
Стойността на самото злато, което в монетата е малко под една унция (1 унция - 28,3 грама), е на стойност приблизително 2600 долара.